Klub vábičů při ČMMJ a redakce časopisu Myslivost ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky ČR, s.p.
pořádali soutěž ve vábení jelenů o pohár ředitele VLS ČR Česko vers. Slovensko
O tom, co bylo možné vidět, koupit, objevit či prohlédnout na výstavě Natura Viva v Lysé nad Labem se můžete dočíst v jiných příspěvcích tohoto čísla. Jako každoročně redakce zajišťovala doprovodný program, tentokrát trochu netradičně v hale B. Nechme na každém, jak dalece jsme se trefili do vkusu a přání, v každém případě bylo velmi pozitivním zjištěním, že byl o vstupy do programu ze strany firem a institucí nebývalý zájem, stejně tak ale bylo potěšující sledovat zájem diváků. Jen málokdy bylo hlediště obsazené několika diváky, po celých šest výstavních dní diváci plnili hlediště velmi svědomitě.
A jelikož je každoročním nejsledovanějším prvkem doprovodného programu vábení, stanovili jsme sobotu 24. května jakožto den zasvěcený vábení – hlavními dvěma body sobotního programu byly soutěže ve vábení, navíc v česko-slovenské podobě.
Dopoledne mohli návštěvníci sledovat otevřené mistrovství republiky ve vábení jiných druhů zvěře, které s redakcí pořádal Klub vábičů při ČMMJ. Hlavním partnerem byla firma Swarovski, která věnovala pro vítěze špičkový binokulár SLC 8×42.
Je třeba zcela otevřeně přiznat, že účast tří slovenských vábičů nám vytrhla pomyslný trn z paty, neboť českou stranu zastupovali pouze tři vábiči. Bohužel totiž vzhledem k dopravním komplikacím nedorazilo včas auto s mladými (a předem nahlášenými) vábiči z trutnovské České lesnické akademie.
I tak se nám ale nechce věřit, že by odvahu zúčastnit se mistrovství nenalezlo více vábičů, doufejme, že další ročníky budou z hlediska účasti bohatší. Své si budou muset říci a opatření projednat i členové Klubu vábičů. Inspiraci je možno hledat u našich slovenských přátel, kde se podobné mistrovství pořádá už čtvrtstoletí a zpočátku také byl problém se získáním soutěžících.
V soutěži samotné účastníci předvedli pět hlasů – hlas mladé srny, hlas srnčete, hlas černé zvěře na krmelišti, vábivý hlas kachny divoké a zaječí vřeštění. Hodnocení tříčlennou porotou (Václav Svoboda, Pavel Kumžák, Miroslav Poliček) bylo anonymní stupnicí 1 – 6 bodů.
V konečném pořadí obsadili slovenští přátelé první tři místa – vítězem a majitelem dalekohledu Swarovski se stal zaslouženě s počtem 78 bodů Alojz Kaššák, druhý byl Peter Plánovský (76 b.) a třetí Jaroslav Mlynárik (69 b.). Pomyslnou bramborovou medaili, ale zároveň titul mistra ČR ve vábení ostatních druhů zvěře získal Jaroslav Bláha (65 b.) po rozstřelu s pátým Zdeňkem Kotkem (65 b.), šesté místo obsadil Martin Hrdlička (61 b.). Trojici našich statečných je třeba poděkovat a zároveň vyzvat i ostatní vábiče k účasti na příštím mistrovství.
Zatímco dopolední soutěž byla řádnou soutěží s ambicemi na pokračování v dalších ročnících, odpolední soutěž jelenářů byla zvolena více exhibičně, jakožto setkání vábičů dvou zakladatelských zemí mistrovství Evropy ve vábení jelenů. Však jsme také v podtitulu nazývali soutěž jako jelenářskou show.
Znalci se mohli těšit na výkony tří špičkových jelenářů z obou zemí, diváci mohli tipovat, zda odvedeme slovenským přátelům drtivou dopolední porážku. Naše sestava k tomu více než opravňovala, neboť vlastně představovala pět titulů mistra Evropy – čtyřikrát byl mistrem Evropy Jan Brtník a jednou Josef Kapras.
Soutěžící předvedli postupně hlas mladého hledajícího jelena, starého jelena, hlas jelena u laní, vítězný ryk a hlas dvou stejně starých jelenů na říjišti. Diváci si ukázky doslova užívali. Výkony hodnotila tříčlenná porota Jan Kupka, Roman Vohradský – zástupce VLS, s.p., patrona soutěže a Peter Plánovský.
A opravdu se odveta podařila – suverénně zvítězil Honza Brtník (85 b.), stříbrnou příčku obsadil Josef Kapras (82 b.), bronzový byl nakonec Lukáš Linhart (78 b.), oproti dopolední soutěži tentokrát až další tři příčky obsadili slovenští jelenáři v pořadí Jaroslav Mlynárik, Miroslav Poliček a Alojz Kaššák.
Znalci a obdivovatelé vábení si tedy v sobotu v Lysé užili, zcela zaplněné hlediště oceňovalo spontánním potleskem výkony soutěžících a nás všechny společně těšila výborná propagace vábení jakožto krásné a praktické myslivecké dovednosti. Jsme všichni přesvědčení, že se vábení bude dále rozšiřovat a že snad i do řad vábičů – členů Klubu vábičů přivítáme další zájemce, příznivce a neposlední řadě i soutěžící.
Jiří KASINA
Alojz Kaššák